Srbija, Albanija i Severna Makedonija od sledeće godine mogu da računaju na jedinstvenu radnu dozvolu i jedinstveni informacioni sistem za svoje građane, najavio je danas predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i istakao de je regionalna inicijativa „Otvoreni Balkan“ ključna za ekonomiju i zapošljavanje.
„Usvaja se i mapa puta sa veoma konkretnim zadacima, šta uraditi da se nijedan kamion više ne zaustavlja na granici i to je ono što nama omogućava da rastemo, omogućava našoj privredi da raste“, rekao je Čadež za RTS. Inicijativom “Otvoreni Balkan”, po rečima predsednika PKS, region ima i jako dobru podlogu za nove investicije, pošto strani investitori ne posmatraju samo jednu zemlju, već gledaju region koji ili ima ili nema dobre uslove.
„Imamo problema sa radnom snagom. Tržište rada postaje problematično. Da bi širili i sklapali nove poslove, moramo da imamo prostor na kojem ćemo da ih realizujemo i ljude sa kojima ćemo da radimo“, naveo je Čadež.
Naglasio je da je ideja predsednika da sarađujemo i tretiramo jedni druge kao da živimo jednu ekonomiju.
„Predsednik Vučić je već u Glazgovu imao sastanke sa Edijem Ramom na marginama upravo oko regionalne saradnje, kako bi što više uradili sada u Beogradu. I juče i danas, osim 'Otvorenog Balkana', tu je i poseta premijera Crne Gore. Dakle, sve jeste posvećeno regionalnoj saradnji i regionalnom ekonomskom prostoru. Živimo u vremenu u kome moramo da shvatimo da nemamo više mnogo opcija“, ocenio je predsednik PKS.
Podseća da je od početka realizacije inicijative Otvoreni Balkan između ove tri zemlje skraćena trasa za kamione i transport robe između Albanije i Srbije završi se za jedan dan što štedi novac firmama.
Čadež ističe da je vidljiva politička volja i podrška saradnji u sve tri zemlje da je dosta konkretnih stvari urađeno i da će biti još dobrih vesti nakaon današnjih sastanaka.
Čadež je naveo da će se na današnjem susretu naći 22 kompanije iz Srbije, Albanije i Severne Makedonije koje se bave različitim oblastima.
„Od poljoprivredne proizvodnje, metalske industrije, elektronike, informatike, građevinske industrije. Oni sami kažu, nama je to potrebno. Te kompanije sa kojima danas razgovaramo zapošljavaju 50.000 ljudi. Kreiraju 50.000 radnih mesta u regionu trenutno i zainteresovane su da idu dalje. One su shvatile da ova inicijativa zaista ima smisla“, istakao je Čadež.
Inicijativa „Otvoreni Balkan“, po njegovim rečima, značajna je i zbog privredne saradnje sa državama članicama Evropske unije.
"Zajedno sa Briselom i zajedno sa zemljama članicama, pre svega sa zemljama EU sa kojima smo u okruženju, možemo da dovedemo do toga da imamo da naše kompanije ne košta mnogo to što izvoze u EU, da ih ne košta više nego što košta neku kompaniju u Slovačkoj ili Mađarskoj“, ocenio je Čadež.